Piękne, silne, odważne. Kobiety po nowotworach [POSŁUCHAJ]
2023-01-03, 22:01 | aktualizacja 2023-01-04, 12:01
– Lubię to zdjęcie, jestem na nim bardzo uśmiechnięta. Widać na nim szczęście. Myślę też, że ukazuje mnie taką prawdziwą – mówi jedna z kobiet fotografowanych w ramach akcji "Młode z rakiem". – Ta sesja dała mi bardzo dużo sił i pokazała mi, że po prostu jestem piękną kobietą – przyznaje inna.
Inicjatorką akcji "Młode z rakiem" jest Patrycja Lisiecka z Wrocławia. Miała 28 lat, kiedy zdiagnozowano u niej nowotwór. Wcześniej wielokrotnie słyszała "jest pani za młoda na raka". Teraz robi zdjęcia kobietom, które przeszły przez to samo co ona. Jak przyznaje, zaskoczył ją odzew, z jakim spotkała się akcja. Zgłosiła się ponad setka chętnych, w wieku od 20 do 35 lat. Prawie połowa z nich to kobiety w ciąży.
Odwaga do walki o siebie
– Nie wiedziałam, czego się spodziewać, bo historie, które przychodziły na mail, były często ciężkie. Często płakałam przed ekranem komputera – przyznaje Patrycja Lisiecka. Mimo to wiele z kobiet na zdjęcia przychodzi uśmiechniętych, z pozytywną energią. – Wstydzą się, ale mają nadzieję, że ta sesja jakoś pójdzie, że będę je ustawiać, powiem im co i jak. Dla nich to jest też taki akt odwagi, wychodzą ze swojej strefy komfortu – dodaje.
Przeczytaj także:
- "Siła kobiet". Reportaż o powrocie do źródeł i ucieczce od rutyny [POSŁUCHAJ]
- Wyzwania młodego geniusza, czyli studia bez matury [POSŁUCHAJ]
- Być blisko. Opowieść o samotności i empatii [POSŁUCHAJ]
Zdjęcia udowadniają, że nawet po leczeniu nowotworowym kobieta może się czuć atrakcyjna i piękna. – Wcale nie musi się czuć jak ktoś, kto jest chory i wymaga opieki – dodaje jedna z bohaterek reportażu.
Posłuchaj
Profilaktyka ratuje życie
Zdjęcia zrobione w ramach akcji, którym towarzyszą historie kobiet, można oglądać m.in. we wrocławskim zamku Topacz.
Projekt nie tylko walczy ze stereotypowym postrzeganiem chorych na raka, ale także może uratować innym młodym kobietom zdrowie, a nawet życie, bo wcześnie wykryta zmiana jest uleczalna, a rak to żaden wyrok. To dlatego tak ważna jest profilaktyka. Ta wystawa ilustruje, w jaki sposób sztuka może być wykorzystywana do edukacji i staje się pomostem do radzenia sobie z trudnymi tematami. Fotografie dostarczają artystycznego wglądu w naturę życia z diagnozą, zachęcając widza do zwrócenia się ku tym emocjom z większą empatią.
***
Tytuł reportażu: "Nadzieja dla innych"
Autorka reportażu: Magda Skawińska
Data emisji: 3.01.2023
Godzina emisji: 22.11
gs/kor